10 miest v Španielsku,
ktoré musíte navštíviť

Úžasné miesta v Španielsku, ktoré ešte nepoznáš

blog

Nádherné vodopády, lesy ako z rozprávky, architektonické skvosty, jaskyne, v ktorých by mohli spať draci, prekrásne mestá…Španielsko skrýva veľa zákutí, ktoré by sme mali aspoň raz v živote vidieť.

Na to, aby ste preskúmali tieto nevídané miesta, nemusíte cestovať ďaleko. Ak neviete odolať pokušeniu a plánujete si na víkend vyraziť na ikonické miesta v Španielsku, najlepšie urobíte, ak pôjdete v septembri.

Španielsko má v zozname UNESCO zapísaných viac ako 45 pamiatok. Je plné čarovných zákutí, ktoré Vás svojím zjavom úplne “dostanú”, a navždy sa Vám vryjú do pamäti.

Predstavujeme vám 10 miest, ktoré by ste podľa vyhľadávača a turistického portálu Gopili mali navštíviť.

LA LATINA

1. Granada a Alhambra

Antonio Machado (španielsky básnik) vravieval, že každé mesto má svoje čaro, ale čaru Granady sa nijaké iné mesto nevyrovná.
Komplex palácov a pevností La Alhambra, zapísaný do zoznamu UNESCO v roku 1984, je nepochybne symbolom mesta a jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Španielsku. Paláce, záhrady a pevnosti priťahujú každoročne milióny turistov z celého sveta.

blog

2. Národný park Teide, Tenerife

V srdci jedného z kanárskych ostrovov – Tenerife – sa nachádza národný park Teide. Jeho jedinečnú scenériu tvoria krátery, sopky a cestičky, ktoré kedysi dávno vytvorila láva. Obklopujú pôsobivú sopku Volcán Teide, ktorý je najvyším vrchom v Španielsku (3718 metrov nad morom).

blog

3. Sevilla a Giralda

Sevilla má špecifický „farebný“ nádych. Nie je to len tým, že ju takto popisuje spevácke duo Los Del Río (známe vďaka piesni Macarena), ktoré z tohto mesta pochádza.

Sevillská La Giralda (zvonica v katedrále Panny Márie) skoro siaha až po oblohu. Je považovaná za jednu z najvyšších veží v Andalúzii - postavená v roku 1568, 100 metrov vysoká, s viac ako 35 bezbariérovými rampami.

blog

4. Historické centrum mesta Cáceres

Mesto Cáceres bolo zapísané do zoznamu UNESCO v roku 1986. V historickom centre Cáceres sa nachádzajú zvyšky pôvodného stredovekého a renesančného mesta – považujú sa za najdokonalejšie na svete.

Po prechode tradičnou mestskou bránou Arco de la Estrella (je “vstupom” do mesta) si môžu turisti pozrieť významné pamiatky, napríklad Konkatedrálu (Concatedral de Santa María), Palacio de las Veletas a Casa del Sol.

blog blog

5. Córdoba a jej unikátna mešito-katedrála (jediná na svete)

Stavba mešity v Córdobe začala v roku 785 a v roku 1238 (počas kresťanskej “reconquisty” – znovudobytia) bola vysvätená ako katedrála Córdobskej diocézy. Celý komplex unikátnej mešito-katedrály je “najikonickejšou” islamsko – španielskou umeleckou pamiatkou a spolu s Alhambrou aj ikonou andalúzskej architektúry.

blog

6. Toledo - hlavné mesto regiónu Castilla-La Mancha
(Palác Alcázar)

Toledo poznáme pod názvom “ cisárske mesto” – bolo totiž hlavným sídlom cisára Karola I. Hovoríme mu tiež “mesto troch kultúr”, keďže v ňom po mnoho storočí žili kresťania, židia a moslimovia.

Mesto inšpirovalo maliara El Greco. Nachádza sa na pravom brehu rieky Tajo. Na zozname UNESCO je od roku 1986. Pýši sa rôznymi pamiatkami, medzi ktorými vynikajú palác Alcázar, mešita Cristo de la Luz a kláštor Monasterio de San Juan de los Reyes.

blog

7. Čaro Madridu

Z Madridu rovno do neba! V hlavnom meste Španielska sa nachádzajú desiatky pamiatok, ktoré by ste určite mali navštíviť. Najznámejšími sú Puerta de Alcalá, Cibeles, Museo del Prado a Palacio Real.

blog

8. Galícia a Ribeira Sacra

Precestovať galicijskú riviéru Ribeira Sacra znamená objavovať najtajomnejšiu a najmenej známu Galíciu, vstúpiť do kráľovstva, ktoré v priebehu mnohých storočí patrilo takmer výlučne mníchom a pustovníkom.
Ribeira Sacra sa nachádza na hranici medzi mestom Lugo na juhu a Orense na severe. Táto enkláva má najviac románskych náboženských stavieb v Európe.

blog

9. Bilbao a Guggenheimovo múzeum

Bilbao a jeho celosvetovo známe Guggenheimovo múzeum otvárajú bránu do baskitského kultúrneho sveta.
Múzeum sa považuje za najlepšiu stavbu 2.polovice 20. storočia. Bolo otvorené v roku 1997 a navrhol ho kanadský architekt Frank Gehry.
Avantgardský dizajn múzea znamenal prelom – malé mestečko sa úplne zmenilo na veľké, priemyselné a moderné mesto.

blog

10. Barcelona a Gaudího umenie

Celá Barcelona je “poznačená” stopami Antonia Gaudího, španielskeho architekta a najvýznamnejšieho predstaviteľa katalánskeho modernizmu. Typickými príkladmi Gaudího umenia sú Sagrada Familia, La casa Batló a Parque Güell.

blog